6TH ANNUAL
BIG RIVER RUNNING COMPANY
FOREST PARK FESTIVAL
===============================================
Forest Park/Central Fields September 10, 2011

VARSITY BOYS 5K WHITE DIVISION

Record 15:28.30 by Josh Thebeau, Potosi, 2006

Place TmPl Time Pace No. Name Year Tname
1 16:15.3 5:14 2712 Sheldon Keence JR St. Charles West
2 1 16:25.8 5:18 1237 Kirk Smith JR John Burroughs
3 2 16:29.3 5:19 3052 Tyler Uhrich JR Ste Genevieve R-II
4 3 16:33.8 5:20 2797 Devan Wright SR St. Dominic
5 4 16:43.5 5:23 1571 Travis Connelly SR Lutheran South
6 5 16:46.8 5:25 632 Nolan Ryan JR Fort Zumwalt East
7 16:50.3 5:26 2828 Dan Millick SR St. Francis Borgia Regional
8 6 16:50.3 5:26 1261 Connor Stark SR Kearney
9 16:51.0 5:26 3066 Uriah Heady SR Sullivan
10 7 16:53.3 5:27 619 Joe Bindner SO Fort Zumwalt East
11 17:02.4 5:30 1956 Ethan Seyer JR Oak Ridge
12 8 17:07.4 5:31 3019 Andrew Merriman SR St. Mary's
13 9 17:11.0 5:32 232 Matt Millett SR Clayton
14 10 17:12.4 5:33 237 Parker Schultz SO Clayton
15 11 17:14.5 5:33 2205 Bailey Davidson SO Poplar Bluff
16 12 17:15.3 5:34 1919 Jacob Meadors SO Notre Dame (Cape Girardeau)
17 13 17:17.0 5:34 668 Jake Humphries SR Fort Zumwalt South
18 14 17:17.0 5:34 3319 Alex Shaw SO Mexico
19 15 17:18.3 5:35 1930 Cole Ross JR Notre Dame (Cape Girardeau)
20 16 17:19.3 5:35 2472 Spencer King SR Saint Louis Priory
21 17 17:22.9 5:36 2061 Jeff Bonin SR Parkway North
22 18 17:30.0 5:38 3049 Jacob Pinkley JR Ste Genevieve R-II
23 19 17:30.6 5:39 3045 Josh Daugette JR Ste Genevieve R-II
24 20 17:31.5 5:39 2779 Nathan Cook SO St. Dominic
25 21 17:34.3 5:40 662 Josh Anderson SR Fort Zumwalt South
26 22 17:38.5 5:41 2059 Christian Alten JR Parkway North
27 23 17:40.3 5:42 224 Matt Garrett JR Clayton
28 24 17:43.5 5:43 1258 Chris Leo SR Kearney
29 25 17:45.0 5:43 1927 Adam Raines SR Notre Dame (Cape Girardeau)
30 17:47.3 5:44 1953 Corvin Schoen JR Oak Ridge
31 26 17:47.4 5:44 446 Jake Burch JR Farmington
32 27 17:50.1 5:45 368 Michael Busche SR Duchesne
33 28 17:53.8 5:46 2206 Mark Keena JR Poplar Bluff
34 29 17:54.5 5:46 3113 Kyle Swanton JR Timberland
35 17:55.0 5:46 3181 Alan Adams SO Valley Park
36 30 17:55.3 5:47 1925 Michael Peters FR Notre Dame (Cape Girardeau)
37 31 17:55.5 5:47 3096 Daniel Drury SO Timberland
38 32 17:56.0 5:47 629 Nathan Louder SO Fort Zumwalt East
39 33 17:57.5 5:47 1907 Jacob Cieslewicz JR Notre Dame (Cape Girardeau)
40 34 17:58.0 5:47 1262 Aaron Stephens JR Kearney
41 35 17:59.0 5:48 3012 Greg Albers SO St. Mary's
42 36 17:59.0 5:48 240 Derrick Stone JR Clayton
43 37 17:59.4 5:48 1251 Max Bowers SR Kearney
44 38 18:00.3 5:48 2444 Ryan Donlin JR Saint Louis Priory
45 39 18:02.3 5:49 2178 Will Chaney SO Pattonville
46 40 18:03.5 5:49 447 Travis Dodson SO Farmington
47 41 18:04.3 5:49 372 Jarrod Jerowski SO Duchesne
48 42 18:05.0 5:50 2786 Danny McAndrew SR St. Dominic
49 43 18:05.0 5:50 1255 Louis Hill SR Kearney
50 44 18:06.3 5:50 1489 Thomas Karch SR Lebanon
51 45 18:07.7 5:51 2210 Luke Pelton JR Poplar Bluff
52 18:08.1 5:51 2716 Travis Weidenbenner SR St. Charles West
53 46 18:08.3 5:51 3095 Jeffrey Davis JR Timberland
54 47 18:08.8 5:51 1259 Sam Oxandale SO Kearney
55 48 18:09.5 5:51 1493 Regan Wilson SO Lebanon
56 49 18:10.0 5:51 3252 Peter Duell SR Westminster Christian Academy
57 50 18:10.8 5:52 216 Jake Bernstein SR Clayton
58 51 18:11.3 5:52 2060 Jansen Baja SR Parkway North
59 18:12.0 5:52 2707 Kurt Dostal FR St. Charles West
60 52 18:12.3 5:52 3253 Reagen Dykhouse JR Westminster Christian Academy
61 53 18:12.8 5:52 2065 Sam Gallup JR Parkway North
62 54 18:15.8 5:53 2207 Jason Keena SR Poplar Bluff
63 55 18:16.8 5:53 953 Ean Thielbar SO Francis Howell North
64 56 18:20.4 5:55 671 Seth Kitchen SO Fort Zumwalt South
65 57 18:26.5 5:57 617 Matt Allen SR Fort Zumwalt East
66 58 18:28.0 5:57 2212 Jacob Smith JR Poplar Bluff
67 59 18:28.0 5:57 3048 Andrew Moore SO Ste Genevieve R-II
68 60 18:29.5 5:58 1921 Clayton Myers JR Notre Dame (Cape Girardeau)
69 61 18:29.7 5:58 923 Brandon Chac SO Francis Howell North
70 62 18:30.4 5:58 3016 Bobby Hoock FR St. Mary's
71 63 18:31.0 5:58 1254 Jacob Hiley FR Kearney
72 64 18:32.4 5:59 2183 Nathan Leventhal JR Pattonville
73 65 18:34.3 5:59 65 Vicente Blanco SO Bishop Dubourg
74 18:34.6 5:59 2826 Chris Holdmeyer SO St. Francis Borgia Regional
75 66 18:35.5 6:00 625 Jacob Holtgraewe SR Fort Zumwalt East
76 67 18:35.8 6:00 3323 Jake Vitale JR Mexico
77 68 18:40.3 6:01 3282 Sean Fitzgerald JR Windsor
78 18:40.4 6:01 2541 John Mienhardt JR Saint Vincent De Paul
79 18:41.5 6:01 1256 Jonathan Kroeger FR Kearney
80 69 18:41.8 6:02 932 Brenton Griffith JR Francis Howell North
81 70 18:42.3 6:02 1235 Turner Rapp SR John Burroughs
82 18:42.6 6:02 1260 Andrew Shepard FR Kearney
83 71 18:42.8 6:02 2795 Matt Standen SR St. Dominic
84 72 18:44.0 6:02 70 Tristan Papes SO Bishop Dubourg
85 73 18:44.0 6:02 2182 Kevin Lasserre JR Pattonville
86 74 18:44.6 6:02 1577 Danny Jakle SR Lutheran South
87 75 18:45.2 6:03 938 Brendan Kirchhoff JR Francis Howell North
88 76 18:45.3 6:03 667 Andrew Freitag SO Fort Zumwalt South
89 77 18:45.5 6:03 3111 Nick Snawder SO Timberland
90 78 18:47.5 6:03 2497 Andrew O'Sullivan SO Saint Louis Priory
91 18:48.0 6:04 1694 Michael Hinton JR McCluer
92 79 18:49.3 6:04 2475 Zach Lavallee SR Saint Louis Priory
93 80 18:50.8 6:04 457 Long Pan JR Farmington
94 81 18:51.5 6:05 3258 Brenden Solomon JR Westminster Christian Academy
95 82 18:52.3 6:05 3106 Sam Mihulka JR Timberland
96 83 18:52.3 6:05 1492 John Rogers SO Lebanon
97 84 18:53.1 6:05 3283 Dylan Graves SR Windsor
98 85 18:53.3 6:05 628 Brandon Layton JR Fort Zumwalt East
99 86 18:54.5 6:06 455 Dakota Napoli SR Farmington
100 87 18:54.5 6:06 3257 Drake Norman JR Westminster Christian Academy
101 88 18:56.5 6:06 2208 Hunt Nagy FR Poplar Bluff
102 89 18:58.3 6:07 993 Ryan Griffin SO Hazelwood Central
103 90 18:58.8 6:07 631 Ben Rodman SO Fort Zumwalt East
104 91 18:59.8 6:07 999 Marquise McDowell JR Hazelwood Central
105 19:00.3 6:07 62 Michael Howell FR Barat Academy
106 92 19:05.0 6:09 965 Ricky Hernandez SR Hancock
107 93 19:08.5 6:10 939 Clayton Kohler SO Francis Howell North
108 94 19:09.3 6:10 2509 Daniel Stein SO Saint Louis Priory
109 95 19:10.0 6:11 449 Tj Hadley SO Farmington
110 96 19:14.3 6:12 3101 Jay Ryan Krivsky SO Timberland
111 97 19:18.8 6:13 1575 Sam Hoff SR Lutheran South
112 98 19:19.5 6:14 369 Michael Frisella SR Duchesne
113 99 19:19.8 6:14 3311 Spener Freeman FR Mexico
114 100 19:20.8 6:14 3107 Aaron Owens SO Timberland
115 101 19:20.8 6:14 3310 Sam Fayad SO Mexico
116 19:21.1 6:14 3182 Usama Ahmad FR Valley Park
117 102 19:21.3 6:14 3270 Nate Gelber FR Whitfield
118 103 19:22.8 6:15 666 Brandon Foster JR Fort Zumwalt South
119 104 19:24.0 6:15 458 Reed Pfister JR Farmington
120 105 19:27.3 6:16 3308 Ron Case SR Mexico
121 106 19:30.0 6:17 448 Jake Gillam SO Farmington
122 19:30.0 6:17 2824 Ryan Glosemeyer SR St. Francis Borgia Regional
123 107 19:30.1 6:17 973 Jacob Renfrow JR Hancock
124 108 19:30.1 6:17 2791 Nathan Potts SO St. Dominic
125 109 19:30.2 6:17 1585 Aaron Wolf SO Lutheran South
126 19:30.3 6:17 1851 Kipp Landers JR North County
127 110 19:35.3 6:19 3307 Jon Anderson JR Mexico
128 111 19:35.3 6:19 3290 Dalton Rolland SO Windsor
129 112 19:35.8 6:19 925 Chad Conaty JR Francis Howell North
130 113 19:36.6 6:19 1238 Robert Wunderlich SO John Burroughs
131 114 19:37.2 6:19 2063 Kevin Deng SO Parkway North
132 115 19:40.5 6:20 3313 Alex Hamilton FR Mexico
133 116 19:42.3 6:21 971 Quintard Peoples JR Hancock
134 117 19:42.4 6:21 2209 Nick Nicolini SR Poplar Bluff
135 118 19:43.3 6:21 1491 Chanler Payne SO Lebanon
136 119 19:45.6 6:22 1236 Alex Sanfilippo FR John Burroughs
137 120 19:48.0 6:23 2793 Brandon Schneider SR St. Dominic
138 121 19:48.6 6:23 3271 Jared Klutke FR Whitfield
139 19:52.0 6:24 3099 Drew Herron SR Timberland
140 122 19:53.6 6:25 3273 David Lindburg SR Whitfield
141 19:54.5 6:25 3318 Scotty Martin FR Mexico
142 19:59.0 6:26 61 Brendan Coletta SR Barat Academy
143 19:59.3 6:26 3306 Jake Anderson JR Mexico
144 123 19:59.8 6:27 2499 Joe Pasque SR Saint Louis Priory
145 124 20:00.6 6:27 994 Joel Hamilton JR Hazelwood Central
146 125 20:03.9 6:28 959 David Ainsworth FR Hancock
147 126 20:04.0 6:28 675 Justin Kramer SR Fort Zumwalt South
148 127 20:05.3 6:28 3021 Luke Yelenick FR St. Mary's
149 128 20:06.8 6:29 1234 Zach Lamb SO John Burroughs
150 129 20:07.1 6:29 71 Billy Pollihan SO Bishop Dubourg
151 130 20:07.3 6:29 1570 Craig Butler JR Lutheran South
152 131 20:11.3 6:30 2177 Alex Breakfield SO Pattonville
153 132 20:12.8 6:31 3260 Josh Sumner FR Westminster Christian Academy
154 20:13.2 6:31 2713 Tim Malone JR St. Charles West
155 133 20:16.3 6:32 964 Billy Heintzmann JR Hancock
156 20:16.3 6:32 3185 John Kettler FR Valley Park
157 20:17.5 6:32 8 Xavier Aufmuth SO Affton
158 134 20:18.0 6:33 3255 Matt Hall JR Westminster Christian Academy
159 135 20:18.8 6:33 3268 Kai Braadbaart JR Whitfield
160 136 20:20.4 6:33 989 Myles Cameron SO Hazelwood Central
161 137 20:22.5 6:34 1490 Dustin Kerb SR Lebanon
162 138 20:24.4 6:35 370 Matt Gisi JR Duchesne
163 20:24.8 6:35 2211 Joe Reid JR Poplar Bluff
164 20:25.0 6:35 1737 Tarryon Simms SR McCluer South-Berkeley
165 139 20:25.6 6:35 1488 Tyler Dalton SR Lebanon
166 140 20:28.0 6:36 3015 Joe Campise FR St. Mary's
167 141 20:31.5 6:37 974 Tyree Wright SO Hancock
168 142 20:34.3 6:38 3267 Henry Baer FR Whitfield
169 20:34.5 6:38 462 Josh Thomas JR Farmington
170 143 20:39.8 6:40 3050 Cole Reynolds JR Ste Genevieve R-II
171 144 20:44.3 6:41 2437 Brian Bucol SR Saint Louis Priory
172 145 20:48.3 6:42 3261 Will Tipton SR Westminster Christian Academy
173 146 20:49.8 6:43 1486 Oakley Banks SO Lebanon
174 147 20:51.0 6:43 1579 Andrew Meyer JR Lutheran South
175 148 20:57.3 6:45 3272 Kyle Lang FR Whitfield
176 149 20:57.3 6:45 2179 Chaz Fox SO Pattonville
177 150 21:04.8 6:48 962 Jordan Demars JR Hancock
178 151 21:06.5 6:48 1574 Benjamin Hagan JR Lutheran South
179 21:15.6 6:51 1580 Zach Paul SR Lutheran South
180 152 21:16.0 6:51 3285 Daimen Manning SR Windsor
181 153 21:16.5 6:51 2782 Ryan Gaffney SR St. Dominic
182 154 21:23.2 6:54 375 Michael Pashos SO Duchesne
183 155 21:23.5 6:54 3286 Zach Manning SR Windsor
184 156 21:28.5 6:55 2191 Joey Schneider SO Pattonville
185 157 21:30.0 6:56 996 Stephon Jackson SR Hazelwood Central
186 158 21:35.8 6:58 376 Nick Pashos SO Duchesne
187 159 21:38.8 6:59 997 Khial Jamison SO Hazelwood Central
188 160 21:46.0 7:01 3287 Francesco Marsters JR Windsor
189 21:59.3 7:05 3184 Danny Hartman FR Valley Park
190 22:21.5 7:12 248 Brendon Roberts SR Confluence Preparatory Academy
191 22:28.3 7:14 3254 Ethan Finn FR Westminster Christian Academy
192 161 22:37.8 7:18 73 Tyler Yancey SO Bishop Dubourg
193 23:48.3 7:40 10 Cameron Kuntz FR Affton
194 24:28.3 7:53 3259 Graham Stanfill FR Westminster Christian Academy
195 162 25:03.3 8:04 66 Adam Lampe JR Bishop Dubourg
196 163 27:53.0 8:59 374 Hunter Kruse SR Duchesne