6TH ANNUAL
BIG RIVER RUNNING COMPANY
FOREST PARK FESTIVAL
===============================================
Forest Park/Central Fields September 10, 2011

JUNIOR VARSITY BOYS 5K WHITE DIVISION

Place TmPl Time Pace No. Name Year Tname
1 1 17:58.6 5:48 1917 Nate Lincoln SR Notre Dame (Cape Girardeau)
2 2 18:02.3 5:49 186 MILLER SAM JR CHAMINADE
3 3 18:26.1 5:56 227 Andy Hodapp SO Clayton
4 4 18:30.3 5:58 197 BRUEMMER BRANDON SR CHAMINADE
5 5 18:32.6 5:59 1835 Mark Johnson JR Normandy
6 6 18:39.3 6:01 1928 Shaun Rellergert JR Notre Dame (Cape Girardeau)
7 7 18:44.2 6:02 1923 Cory Novak SR Notre Dame (Cape Girardeau)
8 8 18:44.6 6:02 1922 Michael Nelson SO Notre Dame (Cape Girardeau)
9 9 18:46.5 6:03 1909 Will Elledge SR Notre Dame (Cape Girardeau)
10 10 18:46.6 6:03 949 Dylan Prell SR Francis Howell North
11 11 19:10.1 6:11 947 Steven Potter SR Francis Howell North
12 12 19:13.2 6:12 1840 Gerald Young JR Normandy
13 13 19:19.5 6:14 2438 Andrew Cammon SO Saint Louis Priory
14 14 19:20.6 6:14 1916 Brock Kasten FR Notre Dame (Cape Girardeau)
15 15 19:21.4 6:14 1776 Chris James JR Mehlville
16 16 19:21.8 6:14 195 Dan Mestres SR Chaminade
17 17 19:24.3 6:15 202 Connor Welby JR Chaminade
18 18 19:24.4 6:15 1834 Jamie Greene JR Normandy
19 19 19:25.8 6:16 3104 Brendan Macdonald FR Timberland
20 20 19:29.8 6:17 2528 Thomas Weisert JR Saint Louis Priory
21 21 19:36.3 6:19 236 Tyler Ponder SR Clayton
22 22 19:37.0 6:19 670 Alex Jones JR Fort Zumwalt South
23 23 19:37.4 6:19 2511 Brian Steiner JR Saint Louis Priory
24 24 19:37.6 6:20 220 Jack Elliot SR Clayton
25 25 19:38.8 6:20 1017 Tj Jenkins SO Herculaneum
26 26 19:39.1 6:20 2476 Patrick Lindmark JR Saint Louis Priory
27 27 19:39.3 6:20 2480 Dan Martin SO Saint Louis Priory
28 28 19:40.9 6:21 2431 Tim Avery SO Saint Louis Priory
29 29 19:41.1 6:21 1014 Nick Cook JR Herculaneum
30 30 19:45.8 6:22 929 Nick Eisenbies SR Francis Howell North
31 31 19:47.3 6:23 1958 Austin Wunderlich JR Oak Ridge
32 32 19:49.1 6:23 2780 Nathan Fortner JR St. Dominic
33 33 19:50.0 6:23 2174 Trystan Alexander FR Pattonville
34 34 19:51.1 6:24 1918 Nick McMillan SO Notre Dame (Cape Girardeau)
35 35 19:52.8 6:24 2490 Jimmy Newell SO Saint Louis Priory
36 36 19:58.1 6:26 2539 Alex Lipe SO Saint Vincent De Paul
37 37 19:59.3 6:27 2231 Matti Kenney-Blumer SR Principia
38 20:00.5 6:27 2529 Charles Welsh JR Saint Louis Priory
39 20:02.8 6:28 1739 Alexander Snow SO McCluer South-Berkeley
40 20:03.1 6:28 2477 Charlie Lohmann SO Saint Louis Priory
41 20:05.8 6:29 1852 Jacob Stahlman FR North County
42 38 20:06.1 6:29 2239 Chaz Wilcoxen SO Principia
43 39 20:06.6 6:29 1022 Dillian Watson SR Herculaneum
44 20:08.1 6:29 3051 Jonas Schwent FR Ste Genevieve R-II
45 40 20:09.3 6:30 3097 Jack Greer FR Timberland
46 20:10.3 6:30 2512 John Steuby FR Saint Louis Priory
47 41 20:12.3 6:31 198 Andrew Mohan SO Chaminade
48 42 20:14.1 6:31 1951 Adam Pleimann SO Oak Ridge
49 43 20:14.1 6:31 1954 Jacob Seabaugh FR Oak Ridge
50 44 20:14.1 6:31 664 Jeff Ciskowski JR Fort Zumwalt South
51 20:15.1 6:32 3046 Blake Engel FR Ste Genevieve R-II
52 20:15.3 6:32 1932 Nathan Schuchardt FR Notre Dame (Cape Girardeau)
53 45 20:18.6 6:33 3117 Jordan Young JR Timberland
54 20:19.6 6:33 9 Caleb DeClue JR Affton
55 46 20:19.6 6:33 2241 Tyler Wingert FR Principia
56 20:20.1 6:33 1168 Tyler Prater SO Jefferson
57 47 20:21.3 6:34 956 Matthew Wedewer SO Francis Howell North
58 48 20:22.8 6:34 2821 Colten Conroy JR St. Francis Borgia Regional
59 20:24.4 6:35 2430 Quentin Amice JR Saint Louis Priory
60 49 20:25.3 6:35 682 Ryan Wieschhaus JR Fort Zumwalt South
61 50 20:29.8 6:36 2064 Ben Edele JR Parkway North
62 20:30.4 6:37 1908 Bryce Domjan JR Notre Dame (Cape Girardeau)
63 51 20:31.6 6:37 2232 Zacher Lewis JR Principia
64 20:32.6 6:37 3291 Cody Townsend SO Windsor
65 52 20:33.8 6:38 2538 John Lipe FR Saint Vincent De Paul
66 53 20:34.6 6:38 1771 James Goede JR Mehlville
67 54 20:36.3 6:38 2787 Adam Meier FR St. Dominic
68 55 20:36.4 6:38 2234 Steve Rosen SO Principia
69 20:37.1 6:39 2446 Parker Dow FR Saint Louis Priory
70 20:41.3 6:40 634 Caleb Wyble SO Fort Zumwalt East
71 56 20:42.3 6:40 2819 Evan Ayers FR St. Francis Borgia Regional
72 20:44.8 6:41 2459 Michael Garvin JR Saint Louis Priory
73 57 20:45.1 6:41 456 Andrew Norton SO Farmington
74 20:46.1 6:42 2473 Jonas Kong JR Saint Louis Priory
75 58 20:47.1 6:42 2235 Matt Ross JR Principia
76 59 20:47.1 6:42 3112 Austin Sneed SO Timberland
77 60 20:47.3 6:42 1838 Deashon Mack JR Normandy
78 20:47.8 6:42 1929 Anthony Rosati SO Notre Dame (Cape Girardeau)
79 61 20:49.6 6:43 669 Taylor Jackson JR Fort Zumwalt South
80 62 20:50.3 6:43 950 Brandon Rosner SO Francis Howell North
81 63 20:50.6 6:43 2823 Doug Eggers SO St. Francis Borgia Regional
82 20:50.8 6:43 2484 Lucas McGartland SO Saint Louis Priory
83 64 20:51.5 6:43 1836 Santigo Jones JR Normandy
84 65 20:54.1 6:44 1775 Jeff Jackson SR Mehlville
85 66 20:55.1 6:44 1020 Freddie Schmidt JR Herculaneum
86 67 20:55.3 6:45 3316 LT Jerichow SR Mexico
87 20:55.6 6:45 1912 Robby Hinson SR Notre Dame (Cape Girardeau)
88 68 20:59.8 6:46 467 Ling Zheng JR Farmington
89 69 21:00.8 6:46 225 Bruce Grossman SO Clayton
90 21:01.1 6:46 2496 Robert Onder FR Saint Louis Priory
91 70 21:02.8 6:47 461 Kegan Summers SR Farmington
92 71 21:05.9 6:48 2774 Nick Bira JR St. Dominic
93 72 21:12.3 6:50 3098 Jacob Hasty JR Timberland
94 73 21:12.8 6:50 2237 Ian Tennison SO Principia
95 74 21:12.9 6:50 230 Addison Leong SO Clayton
96 75 21:16.8 6:51 2537 Mark Kutz SR Saint Vincent De Paul
97 76 21:17.5 6:52 683 Kyle Woodworth SO Fort Zumwalt South
98 77 21:20.8 6:53 2820 Marcus Brinker SO St. Francis Borgia Regional
99 78 21:21.1 6:53 2542 Alex Miget JR Saint Vincent De Paul
100 79 21:21.6 6:53 1584 Nathan Senkbeil JR Lutheran South
101 80 21:22.1 6:53 1772 Brendan Greer SO Mehlville
102 81 21:23.1 6:53 451 Justin Kaughman SR Farmington
103 82 21:23.4 6:54 970 Andrew Parshall FR Hancock
104 21:24.3 6:54 2532 William Whaley FR Saint Louis Priory
105 21:24.6 6:54 2525 Cole Wagner SO Saint Louis Priory
106 83 21:25.2 6:54 2785 Andrew Keim JR St. Dominic
107 84 21:27.1 6:55 3091 Dillan Bailey SO Timberland
108 85 21:27.8 6:55 1002 Isaiah Person SO Hazelwood Central
109 21:28.1 6:55 2468 Jacob Hill SO Saint Louis Priory
110 21:29.6 6:56 1910 Jack Gerecke FR Notre Dame (Cape Girardeau)
111 86 21:30.6 6:56 2789 Peter Mueller SR St. Dominic
112 87 21:32.6 6:57 680 Corey Smith SO Fort Zumwalt South
113 88 21:36.8 6:58 1012 Chris Anderson SR Herculaneum
114 89 21:38.3 6:58 2545 Zach Schumer FR Saint Vincent De Paul
115 90 21:40.1 6:59 924 Brandon Clynes JR Francis Howell North
116 91 21:41.8 6:59 3118 Austin Young SO Timberland
117 21:41.8 7:00 1735 Rodney Haynes SO McCluer South-Berkeley
118 92 21:43.8 7:00 676 Jake Lampkenmeyer SO Fort Zumwalt South
119 93 21:44.1 7:00 2175 Tyler Banko SO Pattonville
120 94 21:44.3 7:00 3324 Dalton Wilson JR Mexico
121 21:45.1 7:01 2238 Kevin Ward SO Principia
122 21:45.3 7:01 3092 Nathan Baker FR Timberland
123 95 21:48.7 7:02 231 Seth Lewis JR Clayton
124 21:49.3 7:02 2485 Griffin Meert SO Saint Louis Priory
125 96 21:51.6 7:03 1778 Brandon Lawson SO Mehlville
126 97 21:51.9 7:03 187 William Eicher JR Chaminade
127 98 21:54.1 7:03 459 Daniel Pogue JR Farmington
128 99 21:55.3 7:04 972 Anthony Reeves JR Hancock
129 100 21:55.4 7:04 3317 Jacob Lauer SO Mexico
130 21:57.6 7:05 2225 Cedar Brumm JR Principia
131 21:58.3 7:05 678 Michael Schneider SR Fort Zumwalt South
132 101 21:59.6 7:05 3320 Andrew Slay JR Mexico
133 21:59.8 7:05 2230 Jack Hanson SR Principia
134 22:01.6 7:06 3094 Albert Chua SO Timberland
135 102 22:05.3 7:07 2185 Aleksander Mansdoerfer FR Pattonville
136 22:07.9 7:08 1850 Dylan Crider SO North County
137 22:08.1 7:08 1911 Brian Hayden SO Notre Dame (Cape Girardeau)
138 103 22:08.2 7:08 2827 Andrew McClure SO St. Francis Borgia Regional
139 22:08.8 7:08 64 Brandon Roden JR Barat Academy
140 22:09.6 7:08 3109 Levi Ringo FR Timberland
141 22:12.3 7:09 1849 Jeffrey Cauley JR North County
142 104 22:13.7 7:10 191 Lester Hubble JR Chaminade
143 22:14.1 7:10 3189 Dan Vance FR Valley Park
144 105 22:17.6 7:11 1952 Andrew Puchbauer SO Oak Ridge
145 22:20.8 7:12 2708 Brandon Downs SO St. Charles West
146 106 22:23.3 7:13 960 Frank Dalton SR Hancock
147 107 22:24.1 7:13 967 Emilio Luna JR Hancock
148 108 22:25.7 7:14 2058 Derrick Allen JR Parkway North
149 22:26.8 7:14 665 C.J. Faulstitch SO Fort Zumwalt South
150 109 22:27.6 7:14 2822 Alex Diener SO St. Francis Borgia Regional
151 110 22:28.6 7:15 1000 Michael McIntyre JR Hazelwood Central
152 22:30.1 7:15 3103 Brian Looney FR Timberland
153 111 22:32.1 7:16 1769 Ian Fyfe FR Mehlville
154 22:32.6 7:16 2470 Aidan Johnston SO Saint Louis Priory
155 22:33.1 7:16 3100 Levi Horton FR Timberland
156 112 22:35.1 7:17 241 Topher Van Hare SR Clayton
157 22:35.5 7:17 1734 Justin Cleveland SR McCluer South-Berkeley
158 22:35.8 7:17 3114 Cole Ward SO Timberland
159 22:40.1 7:18 2432 Patrick Bachmann JR Saint Louis Priory
160 22:43.1 7:19 2451 Andrew Fogarty JR Saint Louis Priory
161 113 22:43.1 7:19 1583 Jonathan Roussin JR Lutheran South
162 114 22:43.6 7:19 3315 Brad Hutchinson SO Mexico
163 115 22:43.8 7:19 934 Mitch Harkness JR Francis Howell North
164 116 22:45.8 7:20 1003 Christian Strong FR Hazelwood Central
165 117 22:51.4 7:22 1578 John Jones Ii FR Lutheran South
166 22:55.6 7:23 2445 Grant Dow FR Saint Louis Priory
167 22:56.6 7:24 2517 John Szatkowski SR Saint Louis Priory
168 22:59.1 7:24 2465 Steven Hanley JR Saint Louis Priory
169 118 23:00.6 7:25 998 Brandon Marolt SO Hazelwood Central
170 23:01.8 7:25 673 Ryan Klix SR Fort Zumwalt South
171 23:03.7 7:26 3110 Anthony Severn FR Timberland
172 119 23:04.0 7:26 2070 Raymon Roberts JR Parkway North
173 23:05.8 7:27 620 Nick Clark JR Fort Zumwalt East
174 120 23:07.8 7:27 1582 Aaron Roberts SO Lutheran South
175 23:08.8 7:27 2526 Nathan Watson SR Saint Louis Priory
176 23:10.9 7:28 2474 Austin Krueger SO Saint Louis Priory
177 121 23:10.9 7:28 3309 Stephen Case FR Mexico
178 23:12.4 7:29 244 Adam Zoll SO Clayton
179 23:16.3 7:30 201 Robert Sandroni SO Chaminade
180 122 23:17.1 7:30 2825 Max Hillermann SO St. Francis Borgia Regional
181 23:18.0 7:30 238 Jordan Shahttuck SO Clayton
182 23:18.7 7:31 917 Michael Beaver SO Francis Howell North
183 23:20.1 7:31 1924 Griffin Patterson SO Notre Dame (Cape Girardeau)
184 123 23:21.4 7:32 995 Rashaan Hayes JR Hazelwood Central
185 23:29.9 7:34 1692 Anthony Dickens SR McCluer
186 23:30.6 7:35 1855 Matt Westrup FR North County
187 23:31.7 7:35 2520 Matt Tinkham FR Saint Louis Priory
188 124 23:32.9 7:35 2072 Jon Wintemberg SR Parkway North
189 125 23:34.6 7:36 963 Alex Flam SR Hancock
190 126 23:40.8 7:38 990 Michael Coffman SR Hazelwood Central
191 23:41.0 7:38 3289 Brandon Reifsteck SO Windsor
192 23:42.8 7:38 2714 Andrew Olsen FR St. Charles West
193 23:45.1 7:39 2492 Matt O'Brien FR Saint Louis Priory
194 23:47.1 7:40 217 Abraham Bluestone SO Clayton
195 23:48.3 7:40 2447 Marc Dunbar SR Saint Louis Priory
196 127 23:51.1 7:41 454 Austin Miner SR Farmington
197 23:56.4 7:43 196 Kieran Mettler JR Chaminade
198 23:56.6 7:43 188 Patrick Ganninger FR Chaminade
199 128 23:57.3 7:43 1001 Alex Payne JR Hazelwood Central
200 23:57.8 7:43 3115 Tyler Watson FR Timberland
201 24:00.9 7:44 2829 Brian Reuwer FR St. Francis Borgia Regional
202 129 24:01.3 7:44 1957 Jonathan Svehla SO Oak Ridge
203 24:02.7 7:45 2464 Joe Hanley FR Saint Louis Priory
204 24:13.1 7:48 3018 Joe Kitowski FR St. Mary's
205 24:13.3 7:48 2226 Forrest Brumm SR Principia
206 24:13.6 7:48 63 Nathan Kulczak FR Barat Academy
207 24:20.6 7:51 3067 Robby Rice SR Sullivan
208 24:30.5 7:54 2229 Lincoln Griswold FR Principia
209 24:31.4 7:54 2513 Dan Steurer FR Saint Louis Priory
210 24:31.6 7:54 2463 Chris Hammer SO Saint Louis Priory
211 130 24:33.9 7:55 961 Spencer Demars FR Hancock
212 24:34.8 7:55 2489 Siva Myla SO Saint Louis Priory
213 24:36.3 7:56 229 Jack Lehman SO Clayton
214 24:36.3 7:56 3013 Tyler Bernard FR St. Mary's
215 24:37.1 7:56 218 Mark Blumenfeld SO Clayton
216 24:37.8 7:56 2527 Parker Weigle SO Saint Louis Priory
217 24:38.8 7:56 3105 Terrence Mickens JR Timberland
218 24:39.3 7:57 239 Alex Sizemore SO Clayton
219 131 24:39.8 7:57 3321 Ryan Spargo FR Mexico
220 24:41.1 7:57 2491 Alex Noddings JR Saint Louis Priory
221 24:41.3 7:57 928 Anthony Ealan FR Francis Howell North
222 132 24:44.5 7:58 2189 Austin Porzelt SO Pattonville
223 24:45.1 7:58 2503 Patrick Reardon SO Saint Louis Priory
224 133 24:45.8 7:59 2067 Matt Lawson JR Parkway North
225 134 24:46.1 7:59 1572 Josh Ema SR Lutheran South
226 24:46.3 7:59 2495 Grant Oehler SO Saint Louis Priory
227 24:57.3 8:02 3093 Alex Binder FR Timberland
228 25:01.1 8:04 2452 Michael Fogarty JR Saint Louis Priory
229 25:15.7 8:08 2709 Chris Dressel FR St. Charles West
230 25:18.4 8:09 190 Joe Grunzinger FR Chaminade
231 25:24.8 8:11 3288 Zach Miller SO Windsor
232 135 25:27.6 8:12 1768 Austin Dudley SO Mehlville
233 25:29.8 8:13 2504 Tom Rosebrough FR Saint Louis Priory
234 25:40.1 8:16 2486 Tom Menteer SO Saint Louis Priory
235 25:40.8 8:16 2469 Daanish Jamaluddin JR Saint Louis Priory
236 25:42.0 8:17 2710 Jared Edwards SR St. Charles West
237 25:45.1 8:18 2487 William Moore JR Saint Louis Priory
238 25:58.1 8:22 3188 Nathaniel Spruiel SO Valley Park
239 26:06.6 8:25 1926 Jesse Raines FR Notre Dame (Cape Girardeau)
240 26:17.6 8:28 2456 Matthew Fuglsang SR Saint Louis Priory
241 136 26:25.1 8:31 1573 Ian Erickson FR Lutheran South
242 26:25.4 8:31 3102 Ryan Lappin FR Timberland
243 26:31.3 8:33 2455 Michael Fuglsang SO Saint Louis Priory
244 26:32.3 8:33 1763 Alec Ates JR Mehlville
245 26:39.1 8:35 3312 Zach George FR Mexico
246 137 26:39.4 8:35 2068 Julian Moore JR Parkway North
247 26:41.3 8:36 3274 Will Margulis JR Whitfield
248 26:43.1 8:36 2523 Mitch Van Bree JR Saint Louis Priory
249 138 26:44.6 8:37 2775 Jon Bodlovich JR St. Dominic
250 26:56.1 8:41 2514 Sohan Swaminathan FR Saint Louis Priory
251 26:57.8 8:41 2502 Charles Rapp SO Saint Louis Priory
252 27:00.6 8:42 930 Joey Grannemann JR Francis Howell North
253 27:14.1 8:46 2460 Dylan Gill FR Saint Louis Priory
254 27:14.6 8:47 2522 Alex Towler JR Saint Louis Priory
255 27:17.3 8:47 2453 Peter Forshaw SR Saint Louis Priory
256 139 27:20.3 8:48 966 Michael Howell SO Hancock
257 27:25.1 8:50 1913 Andrew Hobeck SO Notre Dame (Cape Girardeau)
258 27:29.6 8:51 3187 Zach Pendergrass JR Valley Park
259 140 27:47.3 8:57 2790 Dayton Nelsen JR St. Dominic
260 28:05.2 9:03 2236 Lee Tarnow SO Principia
261 28:07.6 9:04 2441 Michael Clark SO Saint Louis Priory
262 28:19.7 9:08 2233 Perry McVey SO Principia
263 28:22.6 9:08 2461 Wyatt Gill JR Saint Louis Priory
264 141 28:23.3 9:09 2066 Jesse Hayes FR Parkway North
265 28:26.6 9:10 2530 Logan Wende JR Saint Louis Priory
266 28:26.7 9:10 2471 Michael King JR Saint Louis Priory
267 28:33.3 9:12 622 Sam Eby SO Fort Zumwalt East
268 28:40.6 9:14 2442 Rocky Dara SR Saint Louis Priory
269 28:42.1 9:15 2507 David Sescleifer JR Saint Louis Priory
270 28:42.8 9:15 1914 Dennis Holterman FR Notre Dame (Cape Girardeau)
271 142 28:54.1 9:19 2180 Justin Hiebert SO Pattonville
272 29:10.1 9:24 2228 Jess Coughtry SO Principia
273 29:13.3 9:25 2518 Sam Taylor JR Saint Louis Priory
274 29:15.1 9:25 2533 Alex Wu SO Saint Louis Priory
275 29:19.1 9:27 199 Ben Niehaus FR Chaminade
276 29:19.3 9:27 2454 David Fournie SR Saint Louis Priory
277 29:47.8 9:36 626 Alex Hyndman SO Fort Zumwalt East
278 29:56.3 9:39 2434 Luke Bick SO Saint Louis Priory
279 30:09.8 9:43 968 James McMullin FR Hancock
280 30:53.3 9:57 2458 Carter Gage SR Saint Louis Priory
281 30:56.3 9:58 2443 Joseph Dimarco SR Saint Louis Priory
282 31:10.9 10:03 2457 Ian Gage FR Saint Louis Priory
283 31:39.8 10:12 2531 Matt Wennemann FR Saint Louis Priory
284 31:46.1 10:14 2482 Mark McAuliffe FR Saint Louis Priory