8TH ANNUAL FOREST PARK CROSS COUNTRY FESTIVAL
PRESENTED BY SSM PHYSICAL THERAPY
Forest Park - St. Louis, MO September 14, 2013

------------------------------------------
EVENT #6 - VARSITY GIRLS 5K WHITE DIVISION
------------------------------------------

RECORD: 16:59.3 by Taylor Werner, Ste. Genevieve in 2012

Place TmPl Time Pace 1m Split No. Name Year Tname
1 1 18:47.4 6:03 6:07 1817 Courtney Rogers SR Lutheran (st. Peters)
2 2 19:42.5 6:21 6:07 1099 Kaitlyn Cravens SR Glendale
3 19:58.2 6:26 6:19 964 Michaela Hylen SR Ft. Zumwalt East
4 3 19:59.1 6:26 6:07 2957 Gabby Hantak SR Rosati-Kain
5 4 20:10.5 6:30 6:21 2712 Sam Geddes JR Platte County
6 5 20:11.8 6:31 6:17 1008 Sydney O'Brien SR Ft. Zumwalt South
7 6 20:19.4 6:33 6:20 3657 Abby Wortman JR Troy Buchanan
8 7 20:20.1 6:33 6:11 2051 Jami Brandow SR Mexico
9 20:29.5 6:36 6:17 3778 Madeline Carlson SO Warrenton
10 8 20:32.7 6:37 6:23 3650 Morgan Hartwig SO Troy Buchanan
11 9 20:33.2 6:37 6:22 316 Gabrielle Boeger SO Clayton
12 10 20:33.3 6:37 6:22 323 Lauren Indovino SR Clayton
13 11 20:36.7 6:39 6:21 2674 Kealy Kornitizer SO Pembroke Hill
14 12 20:37.6 6:39 6:16 3767 Sydney Fuller FR Visitation Academy
15 13 20:41.7 6:40 6:38 3816 Makaylah Meredith SO Westminster Christian Academy
16 20:45.4 6:41 6:20 2792 Victoria Rico JR Ritenour
17 14 20:48.2 6:42 6:21 1004 Caitlin Gervich SR Ft. Zumwalt South
18 15 20:50.5 6:43 6:25 1171 Danielle Prince FR Herculaneum
19 16 20:55.8 6:45 6:25 2714 Ryleigh Nicholson SR Platte County
20 17 20:56.8 6:45 6:35 2381 Monica Lingbeck JR Parkview
21 18 20:58.0 6:45 6:20 2052 Leslie Fischer SO Mexico
22 19 20:59.4 6:46 6:33 2334 Sarah Turner JR Pacific
23 20 21:01.3 6:46 6:21 2958 Alex Holzum SR Rosati-Kain
24 21 21:02.1 6:47 6:28 1811 Sophie Angell SR Lutheran (st. Peters)
25 22 21:03.2 6:47 6:36 3683 Emily Staton JR Truman
26 23 21:04.1 6:47 6:39 2656 Samantha Barclay SR Pattonville
27 21:04.4 6:47 6:43 32 Marissa Johnson SO Battle
28 24 21:04.6 6:48 6:29 3817 Abby Nixon SR Westminster Christian Academy
29 25 21:04.8 6:48 6:25 1168 Kaylin Manes SR Herculaneum
30 26 21:07.0 6:48 6:25 1166 Haley Damkroger FR Herculaneum
31 27 21:09.1 6:49 6:24 3800 Josie Plowman SO Washington
32 28 21:11.2 6:50 6:31 1361 Annalise Wagner SR John Burroughs
33 29 21:19.2 6:52 6:37 3083 Julia Larson SR St. Charles West
34 30 21:19.6 6:52 6:16 1636 Kelsey Winfrey FR Lebanon
35 31 21:24.5 6:54 6:36 1164 Brianna Allen FR Herculaneum
36 32 21:27.5 6:55 6:37 3076 Amy Brown SR St. Charles West
37 33 21:28.1 6:55 6:29 1219 Libby Hercules SO Incarnate Word Academy
38 34 21:29.8 6:56 6:20 2323 Ashley Brinker SR Pacific
39 35 21:31.4 6:56 6:21 2326 Hannah Graf JR Pacific
40 36 21:33.0 6:57 6:38 3840 Alex Curtin SO Whitfield School
41 37 21:34.9 6:57 6:45 1002 Sheridan Cay SO Ft. Zumwalt South
42 38 21:35.2 6:57 6:40 2463 Emilee Armstrong JR Parkway North
43 39 21:35.6 6:57 6:33 327 Lily Niswonger SR Clayton
44 21:36.9 6:58 6:42 30 Veronica Brooks JR Battle
45 40 21:38.5 6:58 6:38 3186 Corinne Morgan SR St. Francis Borgia
46 41 21:39.9 6:59 6:39 2666 Sarah Mohrmann JR Pattonville
47 42 21:41.6 6:59 7:03 1359 Abby McCay FR John Burroughs
48 43 21:41.9 7:00 6:34 3716 Kimberlee Sewester FR Ursuline Academy
49 44 21:43.1 7:00 6:25 1165 Brittani Bishop SR Herculaneum
50 45 21:43.7 7:00 6:57 2059 Amber Shaw FR Mexico
51 46 21:43.9 7:00 6:45 1170 Emily Moroney FR Herculaneum
52 47 21:44.4 7:00 6:25 3772 Rachel Leifield JR Visitation Academy
53 21:45.1 7:01 6:42 2731 Allison Huskey SR Poplar Bluff
54 48 21:45.9 7:01 6:54 3680 Lauren Connor JR Truman
55 49 21:48.0 7:01 6:22 1167 Sam Jarvis SO Herculaneum
56 21:48.3 7:02 6:28 2 Becca Hairer SR Affton
57 50 21:49.4 7:02 6:43 517 Ali Bader JR Duchesne
58 51 21:49.4 7:02 6:24 332 Heather Stone SO Clayton
59 21:51.0 7:02 6:27 3722 Hanna Teer SR Valley Park
60 52 21:51.8 7:03 6:45 1106 Stephanie Penticuff SO Glendale
61 53 21:52.5 7:03 6:41 2771 Merran Waller JR Principia
62 21:55.8 7:04 6:42 1169 Katie Maxwell FR Herculaneum
63 54 21:57.1 7:04 6:42 2467 Morgan Faust SO Parkway North
64 55 21:57.2 7:04 6:36 2963 Alex Porter JR Rosati-Kain
65 56 21:58.1 7:05 6:58 2056 Madeleine Prince JR Mexico
66 57 21:58.6 7:05 7:03 2715 Haley Valentine SO Platte County
67 58 22:00.0 7:05 6:41 3182 Megan Heger JR St. Francis Borgia
68 59 22:02.1 7:06 6:57 3798 Ashton Leslie SO Washington
69 22:02.4 7:06 6:27 3548 Natalie Schriever SR Sullivan
70 22:06.7 7:08 6:39 2156 Alexis Wunderlich SR Oak Ridge
71 22:07.3 7:08 6:41 2131 Emilee Pierce SR North County
72 60 22:07.7 7:08 7:18 2386 Cecilia Villela SO Parkview
73 61 22:09.1 7:08 7:03 1820 Carolyn Schroeder SO Lutheran (st. Peters)
74 62 22:09.2 7:08 6:54 2671 Devon Dietrich FR Pembroke Hill
75 63 22:09.4 7:08 6:52 378 Rebecca Katz SR Columbia Hickman
76 64 22:09.9 7:09 7:05 2711 Nicole Futch SR Platte County
77 65 22:10.7 7:09 6:56 3184 Samantha Kang FR St. Francis Borgia
78 66 22:10.9 7:09 6:52 2477 Mary Kate Mudd SR Parkway North
79 67 22:13.0 7:10 6:49 2471 Melanie Laurence SR Parkway North
80 22:14.4 7:10 6:58 1788 Kim Hart JR Lutheran South
81 68 22:16.0 7:10 6:47 3768 Lucy Gavlick JR Visitation Academy
82 69 22:17.2 7:11 6:42 315 Bridget Boeger JR Clayton
83 70 22:18.3 7:11 6:55 3839 Catalina Cuevas FR Whitfield School
84 71 22:18.8 7:11 6:44 1231 Emily Paridy FR Incarnate Word Academy
85 22:20.5 7:12 6:57 2727 Emma Cooper JR Poplar Bluff
86 22:23.5 7:13 6:44 2729 Cassidy Harris JR Poplar Bluff
87 72 22:23.8 7:13 6:46 3651 Sabrina Heise SR Troy Buchanan
88 73 22:24.1 7:13 6:51 522 Caroline Gardner JR Duchesne
89 74 22:25.8 7:14 7:04 1360 Samantha Trzecki FR John Burroughs
90 75 22:26.5 7:14 6:56 320 Mary Kate Gelzer FR Clayton
91 76 22:27.1 7:14 6:57 3084 Jessica Schmidt JR St. Charles West
92 77 22:27.5 7:14 6:56 3075 Jill Ambruster JR St. Charles West
93 78 22:29.3 7:15 6:46 1015 Katie Vaughan SR Ft. Zumwalt South
94 79 22:30.4 7:15 6:40 1101 Emilee Goddard SO Glendale
95 80 22:30.7 7:15 7:09 2330 Paige Meshach FR Pacific
96 81 22:33.5 7:16 7:10 2327 Catherine Hayden SR Pacific
97 82 22:34.8 7:17 6:52 519 Anna Broyles FR Duchesne
98 83 22:37.3 7:17 6:39 1632 Maddie O'Conner FR Lebanon
99 84 22:37.5 7:17 6:48 3643 Rebecca Ashburn JR Troy Buchanan
100 85 22:37.6 7:17 7:05 3822 Leah Votava SR Westminster Christian Academy
101 86 22:38.0 7:18 7:05 1357 Clara Abbott SR John Burroughs
102 22:39.4 7:18 7:02 1374 Kelsey McLaurine JR John F. Kennedy Catholic
103 22:40.6 7:18 6:34 3723 Mara Teer JR Valley Park
104 87 22:41.3 7:19 7:18 2389 Danielle Zimmer SR Parkview
105 88 22:43.4 7:19 7:05 3813 Janie Hughes JR Westminster Christian Academy
106 89 22:45.1 7:20 7:13 2675 Isabel Laskero SO Pembroke Hill
107 90 22:45.3 7:20 6:49 2054 Zori Holman SR Mexico
108 91 22:45.4 7:20 6:56 3181 Callie Hamai SO St. Francis Borgia
109 22:47.1 7:21 6:35 963 Amanda Green JR Ft. Zumwalt East
110 92 22:49.4 7:21 6:49 3644 Jane Boessen FR Troy Buchanan
111 93 22:50.8 7:22 7:20 2716 Sara Wyss SO Platte County
112 94 22:50.9 7:22 6:51 3799 Cheyanne Leslie JR Washington
113 95 22:51.7 7:22 7:09 381 Maclaine Thelen SO Columbia Hickman
114 96 22:51.8 7:22 6:55 3710 Madison Lodholz JR Ursuline Academy
115 97 22:52.7 7:22 7:06 2713 Katie McCoy JR Platte County
116 98 22:54.1 7:23 6:57 1626 Hannah Calhoun SR Lebanon
117 99 22:56.9 7:24 6:44 1224 Tori Kruse SR Incarnate Word Academy
118 100 23:01.9 7:25 6:58 3711 Hope Meyers FR Ursuline Academy
119 23:03.6 7:26 6:57 1789 Emily Odegard SR Lutheran South
120 101 23:05.2 7:26 7:14 2952 Gabi Biberdorf SO Rosati-Kain
121 102 23:05.3 7:26 6:52 1012 Mary Ann Redel JR Ft. Zumwalt South
122 103 23:08.2 7:27 6:53 2679 Ellaina Sanders FR Pembroke Hill
123 23:09.2 7:28 6:59 3721 Meaghan Fowler JR Valley Park
124 104 23:10.1 7:28 6:55 2965 Jaci Street SO Rosati-Kain
125 105 23:10.5 7:28 6:47 3154 Cynthia Martin SR St. Dominic
126 23:12.6 7:29 7:01 10 Tonyelle Temple SO Affton
127 106 23:13.7 7:29 6:59 3176 Ali Beardslee FR St. Francis Borgia
128 107 23:17.4 7:30 7:00 2764 Madi Arens JR Principia
129 108 23:19.8 7:31 7:19 2709 Keeley Audus SR Platte County
130 109 23:20.4 7:31 7:05 3820 Alysse Tarantino SO Westminster Christian Academy
131 110 23:20.9 7:31 7:15 377 Taylar Hamm SO Columbia Hickman
132 111 23:23.7 7:32 6:56 3765 Elyssa Cappaert SR Visitation Academy
133 112 23:24.4 7:33 7:01 2768 Katy Lovegren SO Principia
134 113 23:25.9 7:33 7:04 2959 Maria Huhman SO Rosati-Kain
135 23:29.0 7:34 7:12 2708 Katana Audus FR Platte County
136 114 23:29.8 7:34 6:49 3179 Maggie Donnelley JR St. Francis Borgia
137 115 23:31.8 7:35 6:42 1629 Wynter Nekola FR Lebanon
138 116 23:32.1 7:35 7:14 2767 Chrissy Fredrickson SO Principia
139 117 23:33.9 7:36 6:48 3649 Elizabeth Edwards JR Troy Buchanan
140 118 23:34.0 7:36 7:34 1818 Shelby Schlie JR Lutheran (st. Peters)
141 119 23:35.7 7:36 7:16 2668 Alexandra Rauscher SR Pattonville
142 120 23:36.3 7:36 7:10 2058 Keagan Riddick SR Mexico
143 121 23:37.2 7:37 7:02 3647 Lindsay Bradshaw FR Troy Buchanan
144 122 23:37.5 7:37 7:12 523 Caroline Killean SO Duchesne
145 23:40.2 7:38 7:01 3724 Cameron Wells FR Valley Park
146 123 23:42.4 7:38 7:03 3702 Abbey Brynac SR Ursuline Academy
147 124 23:43.7 7:39 7:08 3801 Alexandria Ready SR Washington
148 125 23:44.3 7:39 7:21 2657 Katie Breakfield SR Pattonville
149 23:46.7 7:40 7:21 2710 Calle Boe FR Platte County
150 126 23:47.5 7:40 7:06 3708 Katie Herman SR Ursuline Academy
151 127 23:48.4 7:40 7:21 2680 Isabella Way FR Pembroke Hill
152 128 23:48.9 7:40 7:14 3845 Tessa Varvares JR Whitfield School
153 129 23:50.1 7:41 7:11 1105 Emily Moon JR Glendale
154 130 23:50.9 7:41 7:13 1624 Cheyenne Black SO Lebanon
155 131 23:52.3 7:41 7:18 3187 Madison Nelson SR St. Francis Borgia
156 132 23:52.4 7:42 7:07 1007 Samy Johnson SR Ft. Zumwalt South
157 133 23:55.4 7:43 7:09 3682 Hailee Kramer JR Truman
158 134 23:55.5 7:43 7:16 379 Paige Oursler SR Columbia Hickman
159 135 24:00.6 7:44 7:16 2662 Kaely Fitterling SR Pattonville
160 24:01.3 7:44 7:18 3183 Erica Huber SO St. Francis Borgia
161 136 24:01.3 7:44 7:20 1223 Gabby Krimmel FR Incarnate Word Academy
162 137 24:01.5 7:44 7:14 3684 Jordan Stiers SR Truman
163 138 24:01.7 7:45 7:01 2478 Ali Neuberger JR Parkway North
164 24:01.9 7:45 7:09 1376 Katie Walgren SO John F. Kennedy Catholic
165 139 24:04.0 7:45 7:12 1104 Grace Millington JR Glendale
166 140 24:05.1 7:46 7:12 520 Liz Cheli JR Duchesne
167 141 24:06.0 7:46 7:15 2961 Anna Nortrup SO Rosati-Kain
168 142 24:06.6 7:46 7:14 3843 Hannah Surmon FR Whitfield School
169 24:09.3 7:47 7:20 3546 Sarah Rhoads SO Sullivan
170 143 24:12.9 7:48 7:12 2053 Rachel Hightshoe SO Mexico
171 144 24:15.8 7:49 7:24 3842 Sadaf Naushad FR Whitfield School
172 145 24:17.0 7:49 6:53 3160 Kate Shipp SO St. Dominic
173 146 24:17.3 7:50 7:45 1826 Rachel Zilz SR Lutheran (st. Peters)
174 147 24:18.4 7:50 7:20 3148 Hannah Faust SO St. Dominic
175 148 24:18.9 7:50 7:07 2664 Alissa Keller JR Pattonville
176 149 24:22.9 7:51 7:36 1217 Ali Cayabyab SO Incarnate Word Academy
177 150 24:23.6 7:52 7:17 371 Brooke Bassett SO Columbia Hickman
178 24:26.8 7:53 7:33 1787 Michelle Lockner SR Lutheran South
179 151 24:30.4 7:54 7:13 3078 Katie Gesell JR St. Charles West
180 24:32.9 7:55 7:10 2132 Savannah Randall JR North County
181 152 24:35.7 7:55 7:17 372 Caroline Bocklage SO Columbia Hickman
182 153 24:42.6 7:58 7:21 1358 Emma Dubinsky FR John Burroughs
183 24:50.9 8:00 7:11 2055 Rachael Owings SO Mexico
184 154 24:52.5 8:01 7:22 1635 Janessa Richardson SR Lebanon
185 155 24:53.9 8:01 7:45 1819 Jenna Schmeding SR Lutheran (st. Peters)
186 156 24:57.2 8:02 7:20 2769 Jennifer Ritter SO Principia
187 157 24:58.9 8:03 7:32 3794 Kassy Briggs SR Washington
188 25:02.4 8:04 7:26 1790 Alex Panagos JR Lutheran South
189 158 25:14.3 8:08 7:30 526 Mary Tollefson SR Duchesne
190 25:15.5 8:08 7:33 2304 Shelby Beasley SO Orchard Farm
191 159 25:17.9 8:09 7:29 3766 Anna Eckhardt SO Visitation Academy
192 160 25:22.3 8:10 7:13 1634 Kaedyn Palmer JR Lebanon
193 161 25:22.6 8:11 7:38 2677 Grace McFee JR Pembroke Hill
194 25:33.4 8:14 7:27 2953 Lucy Butler JR Rosati-Kain
195 162 25:41.9 8:17 7:42 3770 Komal Kumar SR Visitation Academy
196 163 25:49.3 8:19 7:50 2385 Katie Upton JR Parkview
197 164 25:58.8 8:22 7:30 3681 Nancy Escamilla SR Truman
198 25:59.7 8:22 7:25 3638 Jackie Steinrauf SR Trinity Catholic
199 165 26:02.0 8:23 7:35 3769 Emma Hartke SO Visitation Academy
200 166 26:05.9 8:24 8:05 2388 Izzy Yandell SO Parkview
201 167 26:07.2 8:25 7:36 3797 Leah Krafft SO Washington
202 26:10.2 8:26 7:41 2057 Lauren Ransom SR Mexico
203 168 26:16.6 8:28 7:22 521 Jenny Dashner JR Duchesne
204 26:18.5 8:29 7:48 1631 Emily Niffen JR Lebanon
205 169 26:30.1 8:32 8:04 1138 Monikiah Cross JR Hazelwood Central
206 170 26:38.4 8:35 8:30 3844 Caitlyn Kellyst SO Parkview
207 171 26:54.6 8:40 7:47 3144 Sarah Brouder JR St. Dominic
208 26:54.8 8:40 7:49 1633 Zoe Page JR Lebanon
209 27:10.9 8:45 7:30 2306 Simone Thomas SO Orchard Farm
210 172 27:19.8 8:48 8:30 2378 Stephanie Green JR Parkview
211 27:30.5 8:52 7:32 3544 Lexie Brown SR Sullivan
212 173 27:32.3 8:52 8:48 3145 Olivia Canavan SO St. Dominic
213 174 27:36.8 8:54 7:55 1136 Omowumi Adekunle JR Hazelwood Central
214 175 28:06.8 9:03 8:19 1137 Sherell Barbee SR Hazelwood Central
215 176 29:43.0 9:34 8:40 2766 Samantha Frank JR Principia
216 177 29:58.5 9:39 8:33 2676 Lindley Legg FR Pembroke Hill
217 178 31:15.4 10:04 8:37 3679 Sami Chapman SR Truman
218 179 31:39.7 10:12 9:06 1141 Brittainy Whitnah JR Hazelwood Central
219 33:00.1 10:38 9:46 2794 Emily Waters SR Ritenour
220 180 34:16.4 11:02 9:35 2770 Jordan Van Horsen SR Principia
221 181 35:14.0 11:21 10:00 1139 Jennifer Nast JR Hazelwood Central